2019 Solo & Ensemble Results

Woodwinds

Flute/piccolo

clarinet

State Qualifier
Jadyn Gobert, Heritage HS
11:20 AM

1st Alternate
Jenna Tu, MVHS
8:00 AM
2nd Alternate
Samantha Fenton, Ridgefield HS
10:40 AM
State Qualifier
Amara Farrah, Washougal HS
9:20 AM
1st Alternate
Jane Beacock, MVHS
10:30 AM
2nd Alternate
Emma Schmidt, Ridgefield HS
9:30 AM

alto/bass clarinet

State Qualifier
Brandon Phelon, Union HS
11:00 AM
1st Alternate
N/A
2nd Alternate
N/A

oboe/english horn

State Qualifier
Molly Myers, Union HS
8:50 AM
1st Alternate
Laura Bood, MVHS
8:20 AM
2nd Alternate
Austin Lee, Union HS
8:40 AM

Bassoon

2nd Alternate
Kelly Go, MVHS
9:50 AM
1st Alternate
Ethan Chen, MVHS
11:20 AM
State Qualifier
Noelle Miller, Union HS
11:00 AM

soprano/alto saxaphone

2nd Alternate
N/A
1st Alternate
N/A
State Qualifier
Kate Kadrmas, MVHS
8:30 AM

tenor/baritone saxophone

State Qualifier
Aunjecila Santos, MVHS 
10:10 AM
1st Alternate
N/A
2nd Alternate
N/A

Brass

Trumpet/cornet

2nd Alternate
Athena Tsai, Camas HS
11:00 AM
1st Alternate
Jesse Wolf, Skyview HS
1:00 PM
State Qualifier
Chase Williams, Union HS
9:50 AM

French horn

State Qualifier
Claire Nelson, MVHS
2:20 PM
1st Alternate
Jonathan Lightfoot, Camas HS
2:40 PM
2nd Alternate
N/A

Euphonium/baritone

State Qualifier
Chase Williams, Union HS
10:50 AM
1st Alternate
Devin Gottschalk, MVHS
10:40 AM
2nd Alternate
N/A

Trombone

State Qualifier
Rhys Peerenboom, Union HS
8:00 AM
1st Alternate
Paige Baber, Heritage HS
9:00 AM
2nd Alternate
Jacob Williams, BGHS
10:30 AM

tuba

State Qualifier
Scott Stevison, Union HS
11:40 AM
1st Alternate
Kevin Davey, MVHS
12:00 PM
2nd Alternate
N/A

Strings

Violin

State Qualifier
Yulbee Shin, Union HS
8:00 AM
1st Alternate
Theo Favour, MVHS
8:30 AM
2nd Alternate
David Lee, MVHS
10:10 AM

viola

State Qualifier
Brian Lee, Camas HS
2:20 PM
1st Alternate
Alli Rushing, Union HS
2:30 PM
2nd Alternate
Jason Kowalski, Union HS
2:50 PM
State Qualifier
Alexander Karmody, Skyview HS
11:10 AM

Cello

2nd Alternate
Aiden Goodman,
Skyview HS
8:10 AM
1st Alternate
Justin Cushner, MVHS
9:30 AM

String bass

State Qualifier
Christian Ramirez, VSAA
11:50 AM
1st Alternate
Rina Ishii, CRHS
12:20 PM
2nd Alternate
Pierce Douglas, MVHS
11:40 AM

Harp/Piano

Piano

State Qualifier
Midori Davis, MVHS
8:10 AM
1st Alternate
Micah Ng, Union HS
9:20 AM
2nd Alternate
Jenna Tu, MVHS
9:00 AM

harp

State Qualifier
N/A
1st Alternate
N/A
2nd Alternate
N/A

Percussion

multiple percussion

2nd Alternate
N/A
1st Alternate
N/A
State Qualifier
N/A

Snare drum

State Qualifier
Ian Edwards, Union HS
8:10 AM
1st Alternate
Kaisho Barnhill, Hockinson HS
8:00 AM
2nd Alternate
N/A

Mallets

State Qualifier
Jonah Ochoa, Union HS
9:00 AM
1st Alternate
Midori Davis, MVHS
9:50 AM
2nd Alternate
N/A

Timpani

State Qualifier
N/A
1st Alternate
N/A
2nd Alternate
N/A

Woodwind Ensembles

Small

State Qualifier
MV WE Sax Quartet, MVHS
5:10 PM
1st Alternate
MV Fl/Cl Duet Bood/Bood, MVHS
4:30 PM
2nd Alternate
Die Zwei Floten, Camas HS
4:20 PM

Large

State Qualifier
MV Woodwind Quintet #3, MVHS
11:40 AM
1st Alternate
EHS Wind Symphony Saxophone Choir, Evergreen HS
11:50 AM
2nd Alternate
MV WE Clarinet Choir, MVHS
3:10 PM

Brass Ensembles

Small

State Qualifier
MV Tpt/Cl Duet Xiong/Yang, MVHS
3:30 PM
1st Alternate
MV Tpt/Tbn Duet Yang/Mason, MVHS
2:10 PM
2nd Alternate
Skyview Trumpet Duet, Skyview HS
1:40 PM

Large

State Qualifier
UHS Trumpet Choir, Union HS
4:10 PM
1st Alternate
MV Low Brass Choir, MVHS
4:20 PM
2nd Alternate
MV Trombone Octet, MVHS
4:40 PM

String Ensembles

Small

State Qualifier
Schunion, Union HS
9:10 AM
1st Alternate
HeLa Duet, HeLa HS
11:40 AM
2nd Alternate
Camas C Square, Camas HS
1:00 PM
State Qualifier
Camera di Unione, Union HS
2:10 PM

Large

1st Alternate
Evergreen Chamber I, Evergreen HS
3:30 PM
2nd Alternate
MV Large String Ensemble #1, MVHS
1:10 PM

Percussion Ensembles

Small

State Qualifier
Union High School Marimba Duet
4:30 PM
1st Alternate
Union High School Marimba Quartet
5:30 PM
2nd Alternate
Hockinson HS Percussion Quartet
4:50 PM

Large

State Qualifier
MV Perc. Harrison
7:00 PM
1st Alternate
Union Large Percussion Ensemble
8:30 PM
2nd Alternate
Heritage Percussion Quintet
8:15 PM

LCRMEA

Music Education Links

WMEA - Washington Music Education Association

NAfME - National Association for Music Education

WACDA - Washington American Choral Directors Association

PO Box 87458

Vancouver Wa, 98687

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon

Link not working? Information missing or needs to be fixed? 

Email webmaster:

bethany.schweitzer@vansd.org

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now